AMVCA 2022: See Full List Of Winners




The highly anticipated 8th edition of the African Magic viewers Choice Award (AMVCA) finale was held tonight, Saturday, the 14th of May, 2022.

It was held at the Exhibition Center, Eko Hotel and Suites, Lagos State. The AMVCA is an annual event put together to reward the hard work and talent of the men and women of Nollywood, who put in their blood and sweat to entertain their audiences.


The high-profile event had celebrities from all over the entertainment industry in attendance.

Of course, the red carpet was serenaded with dapper-looking men and gorgeous beauties, who had made deliberate efforts to look their best for the event.

For tonight’s event, South African Media Personality, Bonang Matheba, co-hosts with IK Osakioduwa.

As the name of the award implies, winners in each category are chosen based on the vote of the public. See full list of winners below.

AMVCA 2022 Winners list:


Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)


Stan Nze – Rattlesnake


Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)


Osas Ighodaro – Rattlesnake: The Ahanna Story


Best Africa Magic Original Drama Series


Rishantes – Dimbo Atiya


Best Actress in a comedy


Funke Akindele – Omo Ghetto (The Saga)


Best Actor in a comedy


Broda Shaggi/Samuel Perry – Dwindle


Best Director (Movie) – Ramsey Nouah for Rattlesnake: The Ahanna Story


Best Overall Movie – Amina by Izu Ojukwu & Okey Ogunjiofor


Best Africa Magic Original Comedy Series


The Johnsons – Rogers Ofime


Best Supporting Actor (Movie/TV Series)


Odunlade Adekola – Jankariwo


Best Supporting Actress (Movie/TV Series)


Omowunmi Dada – Country Hard


Best Soundtrack (Movie/TV Series)


Gold Coast Lounge – Pascal Aka & Raquel (From Ghana)


Best Movie – West Africa


Collision Course – Bolanle Austen-Peters, Joseph Umoibom & James Amuta


Best Movie – East Africa


The Girl In The Yellow Jumper – Morocco Omari


Best Movie – Southern Africa


Hairareb – Dantagos Jimmy-Melani


Best Short Film or Online Video


I Am The Prostitute Mama Described – Taiwo Ogunnimo


Best Documentary – If Objects Could Speak – Saitabao Kaiyare, Mumo Liku, Elena Schilling, Daniella Fritz, Ann Katrina Boberg


Best TV series – Drama or Comedy


The Mystic River – Rogers Ofime


Best Online Social Content Creator – Oga Sabinus


Best Cinematographer – Muhammad Attah


Best Picture Editor – Tunde Aplowo for ‘Maria Ebun Pataki’


Best Art Director (Movie/TV Series) – Tunji Afolayan


Best Lightning Designer (Movie/TV Series) – Matthew Yusuf for Rattlesnake: The Ahanna Story


Best Makeup – Balogun Abiodun for her work on Rattlesnake: The Ahanna Story


Best Writer (Movie/TV Series) – Manie Oisomaye, Donald Tombia and Biodun Stephen for Introducing The Kujus


Best Indigenous Language Movie or Series (Igbo) – Uche Nnanna Maduka


Best Indigenous Language Movie or Series (Yoruba) – David Akande, Demola Yusuf, Edgard Leroy (Alaise)


Best Indigenous Language Movie or Series (Hausa) – Rogers Ofime (Voiceless)


Best Indigenous Language Movie or TV Series (Swahili) – Freddy Feruz


Best Dressed Male – Denola Grey


Best Dressed Female – Osas Ighodaro


Industry Merit Award – Taiwo Ajayi-Lycett


Best Multichoice Talent Factory – Daisy Masembe for ‘Engaito’


Trailblazer Award – Teniola Aladese

Post a Comment

0 Comments